Tunel Ejpovice

20171007_113759

Dnes, 7.10.2017, byl v cca 11:00 hod. pod Chlumem proražen severní tubus Tunelu Ejpovice.  Tzv. malá prorážka, kdy se nejvyšší část razícího stroje objevila na západním portále tunelu proběhla již 26.9.2017. Celý profil však byl proražen až dnes. Nutno podotknout, že Viktorie přihlížející zvědavce pěkně napínala a dokonce se před prorážkou dvakrát zastavila, takže celá podívaná trvala dobrou hodinku. Akce však byla dobře zajištěna klobásou, pivem, malinovkou a jinými laskominami, takže se čekání dalo příjemně zpestřit.

Pro netrpělivé, první kus stěny povolí v čase cca 00:40 a k vlastní prorážce dojde v 07:00.

A tady už se chystá průlez posádky razícího stroje. Ke slovu přichází lopata a motyka a v čase 03:00 prolézá první razič.

A prolézání pokračuje, každý vlastním stylem. Je celkem zajímavé poslouchat komentáře opodál stojících kolegů razičů patrně z druhé směny.

Není bez zajímavosti, že díky oblouku pod Chlumem je tento právě proražený severní tubus o 35 metrů delší než ten jižní a tím i nejdelším železničním tunelem v České republice (i když ještě ne používaným). Další zajímavostí patrnou z druhého pořízeného videa je, že při prorážce, resp. při následném průchodu posádky razícího stroje přišla ke slovu stará dobrá lopata a motyka.