Pivovar Proud

Po delší odmlce si dovolím upozornit na další pivovarský počin v Mekce všech piv, tedy v Plzni. Tím počinem je nově rodící se pivovar Proud. A hned od počátku své existence dává tušit, že bude v mnohém výjimečný.

Tou první a nepostřehnutelnou výjimečností je, že se rodí  přímo v areálu Plzeňského Prazdroje, měl by však na něm být ve své tvorbě zcela nezávislý. Přesněji řečeno, vzniká v budově bývalé pivovarské elektrárny z roku 1905 , která by se ve spolupráci s ateliérem Mimosa architekti měla proměnit dle jejich slov v „centrum piva“ či „pivní ateliér“, přičemž by si zachovala svůj industriální ráz i unikátní secesní prvky. Další zajímavostí je i vlastní název „Proud“, který může stejně dobře odkazovat k původnímu účelu budovy, stejně tak jako k faktu, že pivovar leží bezprostředně u proudu tří řek – soutoku Mže a Radbuzy, tedy u „pramene“ Berounky. Těch významů lze nalézt jistě mnohem více, každopádně ty první dva se v podobě nepřehlédnutelné vlnky, ať už říční či v podobě střídavého proudu, promítají do loga pivovaru a vlastně i do celého vizuálního konceptu. Ten pro Plzeňský Prazdroj vytvořilo studio Artbureau.

Co se vlastního srdce minipivovaru týče, měla by jím být varna o objemu 30 hl v nerezu z Pacovských strojíren a zamýšleným výstavem v jednotkách tisíc hektolitrů ročně.

Za záměrem a především realizací stojí nadšený tandem Lenka Straková a Michal Škoda. Její specialitou, jakožto sládkové a absolventky VŠCHT jsou především pivní speciály, jeho zodpovědností v Prazdroji bývala Volba sládků.

Pokud vše půjde dobře, veřejnosti se nový pivovar otevře v druhé polovině roku 2020.

Tak Na zdraví a Dej Bůh štěstí!

Facebookový profil pivovaru

Podrobnosti o záměru, přípravách a realizaci vzniku minipivovaru Proud.

Vizualizace minipivovaru Proud

Vizualizace záměru stavby minipivoaru Proud, jejíž autorem je ateliér Mimosa architekti.

Vizuální prvky projektu

Vizuální prvky projektu pivovaru Proud z dílny studia Artbureau.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *