Nocí ke hvězdám Santiniho-Aichela

Je to už minimálně jedenáctý rok, co se v uprostřed prázdnin vydáváme v pátek na večer za návštěvou významných západočeských klášterů. K původním dvěma spojeným osobou Santiniho se později přidala Teplá, se Santinim nemajíc společného nic, nicméně už prostě zůstali u toho původního hesla.

Letos volíme pořadí Teplá a Kladruby v pátek, a v sobotu Plasy.


Klášter Teplá

Ačkoliv se pomyslné brány tepelského kláštera pro návštěvníky otevřely tradičně již v 19.00 hod., my dorážíme poněkud později, neboť jsme ze zakoukali do krajiny v okolí Kosího potoka a taky nám nedala spát jedna tamní kaple se zapomenutým hřbitovem u Boněnova. Hledání tajenky se opět odehrává v jižním křídle kláštera, kde sídlí Hroznatova akademie. Letos je však velmi usnadněno očíslováním míst s plněním úkolů a jejich vyznačením do plánku. Lidé tak již nebloumají neurčitě sem a tam, nýbrž se pohybují celkem cíleně a s jistotou. Škoda, dodávalo to hledání na zajímavosti. Co však mile překvapilo, bylo přenesení hledání i do venkovních prostorů ke klášternímu mlýnu s expozicí vodní svět a dále i do parku k malé Lurdské jeskyni nebo nově návštěva bývalých ležáckých sklepů či komorního sálu. Co však nepotěšilo byla opět hudební hádanka v Modrém sále. Prostě, ať děláme, co děláme, my v přehrávaných skladbách nerozpoznáme ani slovo. Zato ukázka zlacené ražby v místní knihařské dílně zapojené do plnění úkolů, nám poskytla zajímavý badatelský suvenýr.


Klášter Kladruby

Kladruby, díky tomu, že plnění úkolů se odehrává většinou v klášterním chrámu, nabízejí jedinečnou duchovní atmosféru i možnost užít si jedinečného architektonického odkazu Santiniho-Aichela dle své libosti. S nadcházející nocí má chrámový prostor svou jedinečnou atmosféru, letos doplněnou o jedinečný zážitek noční bouřky. Záblesky nebe pronikající okny do útrob chrámu, mísící se s tlumenými světly svící, vůní kadidla, myrhy a tlumenými hlasy… to vše pod Santiniho klenbou, jejíž žebra nad hlavním oltářem téměř ožívají v neuvěřitelně rafinovaném propletenci. Nelze se tedy divit, že po splnění úkolů, což nám netrvá zas tak dlouho, neboť za ta léta už se začínáme v chrámu celkem solidně orientovat, usedáme do lavice a necháváme tu atmosféru místa, doby i okolností na sebe působit. Těžko hledat impozantnější místo k zamyšlení, než Santiniho klášterní chrám za svitu svící a blesků krátce před půlnocí…


Klášter Plasy

Plasy bývají na hledání tajenky obvykle nejtěžší, což nám bylo avizováno už v Teplé a potvrdili i přímo ve zdejším klášteře u vstupu, kam jsme se krátce po sedmé natěšeni dostavili. A nelhali. Hned první záludnost, které jsem si sice všiml, ale nedbal jí, i když mě Hanička varovala, bylo číslování úkolů. Do tohoto okamžiku jsme ani v nejmenším netušili, že cisterciáci užívali úplně jiný zápis desítkové soustavy, než známe dnes. A než se do toho člověk vpraví, chvilku to trvá. Ale dá se. Po chvilce cviku jsme celkem bravurně odečítali i čtyřciferná čísla, jako třeba tato:

Ano, co znak, to čtyřciferná číslovka. Naštěstí je k tomu taková převodní tabulka, dí které se to opravdu po chvilce dá. A pak už to šlo jako po másle a za hodinku bylo hotovo. Ono, díky znalosti ostatních částí, bylo hotovo asi po 20 minutách, ale chtěli jsme mít jistotu a náležitě si vše užít. I tak jsme byli druzí, kteří letošní putování Nocí ke hvězdám úspěšně dokončili. Ještě jsme krátce podiskutovali s dalšími účastníky nad zdejšími záludnostmi a pak už jen se těšit na další ročník.


Uskutečněno 30. a 31. července 2021

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *